INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Brzeski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brzeski Mikołaj (1860–1910), ekonomista i urzędnik państwowy rosyjski. Urodzony w Mińsku Lit. z ojca Korneliusza i Marii z Zacharowów, ukończył tamże gimnazjum. Kolegował i przyjaźnił się z prof. Marianem Zdziechowskim. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Petersb., gdzie jeszcze jako student 4. kursu otrzymał nagrodę im. Tobczebaszewa i złoty medal za konkursową rozprawę pt. Długi państwowe Rosji. Przedstawiony przez ówczesnego rektora Andrejewskiego, ministrowi oświaty Deljanowowi jako doskonale zapowiadający się uczony, niezwłocznie otrzymał posadę w ministerstwie skarbu (1886), gdzie szybko, zwłaszcza za ministerstwa Wittego, awansował. Czas jakiś, od r. 1891, pracował w kancelarii Rady Państwa w charakterze referenta. W r. 1893 został w ministerstwie skarbu członkiem komitetu taryfowego i handlowo-przemysłowego oraz wicedyrektorem departamentu podatków pośrednich. Zły stan zdrowia przeszkodził dalszej karierze służbowej; około r. 1900 zatrzymał tylko stanowisko członka komitetu taryfowego oraz członka Rady ministerstwa handlu i przemysłu. W czasie wyborów do pierwszej Dumy wyborcy-Polacy gubernii mińskiej chcieli go powołać na posła. Musiał jednak, jak to stwierdza E. Woyniłłowicz, ustąpić miejsca bardziej znanym na prowincji i bardziej popularnym kandydatom do krzeseł poselskich. Pomimo, iż był wyznania prawosławnego i zajmował wysokie stanowisko, prowadził w Petersburgu dom czysto polski. W r. 1909 razem z małżonką swoją, Zofią z Fiszerów, ofiarował swój cenny księgozbiór, liczący blisko 3.000 dzieł przeważnie z zakresu skarbowości, Wileńskiemu Tow. Przyjaciół Nauk, które obdarzyło go tytułem członka-protektora. Zmarł 9 VIII 1910 w Gawrach, w pow. rosieńskim. Pochowany na cmentarzu w Wilnie.

B. był autorem wielu cennych prac, ogłoszonych w języku rosyjskim, m. i. Teorie francuskie XVIII w. reformy podatków. Za pracę tę otrzymał stopień magistra, a za pracę o zaległościach podatkowych i solidarnej odpowiedzialności włościan stopień doktora prawa finansowego (1897). Prócz tego ogłosił w r. 1902 szkice o stanie prawnym włościan oraz był redaktorem jubileuszowego wydawnictwa pt. »Stoletje ministierstwa finansow«, w którym jego pióra był zarys historyczny prawodawstwa o podatkach pośrednich.

 

Brockhausa encyklop. ros.; Woyniłłowicz E., Wspomnienia, Wil. 1931; Arch. Tow. Przyj. Nauk. w Wilnie.

                                              Janusz Iwaszkiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bruno Schulz

1892-07-12 - 1942-11-19
pisarz
 

Maksymilian Fajans

1825-05-05 - 1890-07-28
litograf
 

Wincenty Wodzinowski

1866 rok - 1940
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Karol Młodnicki

1835-09-27 - 1900-03-01
malarz
 

Stanisław Smolka

1854-06-29 - 1924-08-27
historyk
 

Józef Kruszewski

1853-06-13 - 1920-11-13
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.